Historie a rekonstrukce

Historie

Naše táborová základna se nachází na území CHKO Orlické hory, asi 15 km od Rychnova nad Kněžnou. Chalupu v Nebeské Rybné u Rokytnice v Orlických horách mělo naše Sdružení dlouhodobě propůjčenou od místního státního statku již od roku 1986. Č.p. 80 je stavení postavené kolem roku 1890. Ještě před několika lety se měla stavět tzv. "Pěčínská přehrada" zajišťující pitnou vodu v nedalekém Julinčině údolí. Ta by svou hladinou zasahovala do sklepení, tudíž byla chalupa v zátopovém pásmu a vztahovala se na ni stavební uzávěra. Proto STTO chalupu zakoupilo později, když bylo jasné, že ze stavby přehrady sešlo.

Když se po letech stala chalupa majetkem STTO, bylo jasné, že bude potřebovat podstatnou, ne-li totální rekonstrukci. Drobné udržovací práce prováděné do té doby nemohly zajistit plné využití objektu pro potřeby Sdružení. Střecha už si svá nejlepší léta ani nepamatovala, zadní stěna se bortila tlakem sjíždějícího kopce se silnicí nad ní, suché záchody (ač vždy pečlivě čisté) nezískaly ani léty na oblibě a voda přivedená hadicí se v zimě musela nechat protékat, aby nezamrzla. Zakládáme si na spartánské zdatnosti a otužilosti, ale pokud se mělo s chalupou myslet do budoucna, muselo se začít od píky.

Rekonstrukce

 

Po zakoupení chalupy jsme hledali řešení, jak ji vylepšit. Našli jsme jej a za pomoci rodičů-architektů připravili projekt, který splňuje požadavky na pobyt většího počtu dětí. V roce 1998 jsme obdrželi stavební povolení a začali přemýšlet, jak zvládnout stavbu. V roce 1999 se nám nepodařilo sehnat stavební firmu na stavbu opěrné zdi. Bez ní nemělo význam začít s opravou chalupy. Rekonstrukci v letech 2000 - 2005 finančně podporovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy; nemalými částkami pomohli i sponzoři, ale také rodiče členů, ba i odrůstající členi samotní. 

V prvním patře proběhly dokončovací práce v roce 2008 a tak zbývali již jen poslední drobnosti - úprava 2. patra ("16") a drobné změny v uspořádání jídelny.

Mezi lety 2010 a 2014 proběhlo na TZ několik důležitých změn. Určitým způsobem byly vylepšeny a zútulněny prakticky všechny místnosti a byla vylepšena funkčnost takřka veškerého zázemí. TZ byla kompletně zateplena.

Nyní přichází na řadu další modernizace v podobě ulehčení vaření pokrmů, zútulnění pokojů atd.

Fotky - současnost ZDE

Rekostrukce v obrazech zde - PowerPoint prezentace (1.73 MB)


Fotky, na kterých jsou vidět práce a změny mezi léty 2010 až 2014, jsou dostupné zde.

E-mail: STTO E-mail: A. Rudlofová E-mail: L.Macek Zpět na domovskou stránku

Notice: Undefined index: errorLog in /disk_1/www/cz/stto/www/system/fce.utilsError.php on line 37